L K ADVANI


L K ADVANI

Lal Krishna Advani was born on 8 November 1927,  is an Indian politician who worked as the 7th Deputy Prime Minister of India from 2002 to 2004 under Atal Bihari Vajpayee. Advani also worked as Minister of Home Affairs in the BJP-led National Democratic Alliance government from 1998 to 2004. He is one of the major co-founders and a senior leader of Bharatiya Janata Party.

Early life and family

Lal Krishna Advani was born on 8 November 1927 in Karachi (now in Pakistan) to Shri Kishinchand Advani and Gyanidevi. His family comes to the Amil branch of Sindhi Hindus. The Amils were traditionally revenue officials who helped the Munshis of the Muslim kings. They were a very renowned people in Sindh and with time they dominated government jobs and professions in the area.

Advani accomplished his schooling in 1942 from one of the most highly rated schools in Karachi at that time, St. Patrick’s High School for Boys. He was a very brilliant student. In 1942 he combined with Dayaram Gidumal National College, Hyderabad (now in Pakistan). During this time the Quit India Movement was in full swing. He later finished his graduation in Law from Government Law College under Mumbai University.

 The Partition forced his family, like millions of others, to go to independent India. He married Kamalaji on 25 February 1965. Kamalaji had also come from Karachi. She served in the General Post Office and was also a social welfare worker. They were blessed with a son Jayant, who is a businessman, and a daughter Pratibha, who is a well-known television personality.

Political career

In 1947 L. K. Advani was chosen as Secretary of Rashtriya Swayamsevak Sangh of Karachi wing. 1951 he became the member of Bharatiya Jana Sangh, launched by Shri Shyama Prasad Mookerjee. From 1966 to 1967, he was heading Bharatiya Jan Sangh. From 1970 to 1976, he was the member of Rajya Sabha from Delhi. In 1973, L. K. Advani was chosen as the President of Bharatiya Jana Sangh. He again became Rajya Sabha member from Gujarat from 1976 to 1982.

In 1977, with the dissolution of Jana Sangh, Advani, together with veteran leader Shri Atal Bihari Vajpayee enrolled in the Janata Party. In 1977 Janata Party got a victory in Lok Sabha elections and Morarji Desai became the new Prime Minister of India. Atal Bihari Vajpayee became the Foreign Minister and L.K. Advani became the Minister of Information and Broadcasting. He was chosen the General Secretary of Bharatiya Janata Party in 1980 and held the position till 1986. In 1982, re-chosen to Rajya Sabha for the third term. In 1986 he became the President of Bharatiya Janata Party and held the post until 1991.

In 1988, he was re-chosen as a member of Rajya Sabha for the fourth term. In 1989, L. K. Advani was chosen as a member in the 9th Lok Sabha. From 1989 to 1991 he was the Leader of Bharatiya Janata Party’s Parliamentary Party in the Lok Sabha. From 1990 to 1991 he was the Chairman of Review the Lok Sabha Secretariat Committee by Recruitment and Conditions Rules 1955. In 1991 he was chosen as a member of 10th Lok Sabha for the second term.

From 1991 to 1993 He was the Leader of Opposition. From 1993 to 1998 he once again became the President of the Bharatiya Janata Party. In 1998, he was chosen as a member of the 12th Lok Sabha for the third term. From 1998 to 1999 he was the Union Cabinet Minister of Home Affairs In 1999 re-chosen as a member of 13th Lok Sabha for the fourth term.

From October 1999 to May 2004 He was the Union Cabinet Minister of Home Affairs From 29 June 2002 to May 2004 he was the Deputy Prime Minister. From 1 July 2002 to 25 August 2002 he was the Union Cabinet Minister of Personnel, Pensions and Public Grievances (additional charge).

In 2004, Lal Krishna Advani was pre-chosen for the fifth term in the 14th Lok Sabha, becoming the Leader of Opposition. From 5 August 2006 to May 2009 he was the member of Committee on Home Affairs. In 2009. he was re-chosen to the 15th Lok Sabha for the sixth term. From May 2009 to 21 December 2009 he was the Leader of Opposition in the Lok Sabha.

On 4 August 2009 he was chosen as Member of Committee on Installation of Portraits/Statues of National Leaders and Parliamentarians of Parliament House Complex. On 31 August 2009, he became the Member of Committee of Home Affairs. On 15 December 2009, he was made a Member of Joint Parliamentary Committee on Maintenance of Heritage Character and Development of Parliament House Complex.

On 10 June 2013, to everyone’s surprise, Advani vacate from all the posts held by him, following Narendra Modi’s elevation to other important posts on 9 June 2013. However, after intervention and assurance from senior leader Rajnath Singh that the party would address and look into his concerns, L. K. Advani has overdrawn his resignation

Previous Amit Shah
Next Priyanka Gandhi

No Comment

Click on a tab to select how you'd like to leave your comment

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *